VII Festyn ekologiczny „Jeż – przyjazny zwierz”

16 października 2015 r. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki już po raz 7. został zorganizowany Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Do udziału w Festynie zostały zaproszone wszystkie przedszkola oraz uczniowie szkół podstawowych z klas I-III z terenu Starachowic. Impreza, objęta patronatem Starosty Starachowickiego, odbyła się pod hasłem „Jeż – przyjazny zwierz”.

Tegoroczną edycję Festynu Ekologicznego Muzeum przygotowało wspólnie z Wydziałem Nieruchomości, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Starachowicach, Zespołem Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Nadleśnictwem Marcule oraz Nadleśnictwem Starachowice.

W trakcie odbywającego się Festynu goście opowiedzieli zebranym uczestnikom o życiu jeży, miejscach ich występowania, odżywianiu, znaczeniu w przyrodzie i życiu człowieka.

Najważniejszym elementem imprezy były prezentacje prac plastycznych oraz występy sceniczne zgromadzonych uczestników m. in. występy taneczne, piosenki oraz przedstawienia z wierszykami nawiązujące do hasła Festynu. Wszystkie występy nagradzane były gromkimi brawami oraz upominkami ufundowanymi przez Muzeum.

Każda grupa/klasa uczestnicząca w  Festynie dostarczyła do Muzeum budkę (schronienie) dla jeży, stając się tym samym aktywnymi działaczami ochrony przyrody w regionie. Zaangażowanie najmłodszych Starachowiczan w czynna ochronę jeży zostało docenione i nagrodzone upominkami książkowymi, ufundowanymi przez Starostę Starachowickiego. Budki zostaną rozmieszczone na terenach zielonych Muzeum oraz przekazane do Nadleśnictwa Starachowice i Nadleśnictwa Marcule.

Przedstawiciele Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych oraz Nadleśnictw Starachowice i Marcule przygotowali dla wszystkich uczestników rebusy, kolorowanki, konkursy, za których rozwiązanie oczywiście czekały atrakcyjne nagrody.

Po prezentacjach artystycznych przyszedł czas na odpoczynek oraz słodki poczęstunek ufundowanych przez Cukiernię „Heka” oraz Piekarnię „Krawczyk” ze Starachowic. Siódma edycja Festynu zakończyła się wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku, ufundowanych przez Zakład Wędliniarski Paweł Nowak z Wąchocka.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, których w tym roku było z nami 368, opiekunom grup, rodzicom, współorganizatorom oraz sponsorom tegorocznego Festynu.

Do zobaczenia za rok!!!

Tekst: Katarzyna Surma, Justyna Sadza
For.: pracownicy Muzeum Przyrody i Techniki

VII Festyn ekologiczny „Jeż – przyjazny zwierz”