VI Festyn Historyczny “Mnisi i Hutnicy”

W dniu 21 września 2018r. w godz.09:00 – 14:00 obył się VI Festyn  Historyczny “Mnisi i Hutnicy”zorganizowany przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Opactwo Cystersów w Wąchocku.

VI Festyn  Historyczny “Mnisi i Hutnicy” organizowany był przez Opactwo Cystersów w Wąchocku i Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

W ramach festynu odbyło się:

•  zwiedzanie Opactwa  w godzinach: 09:00- 09:30 i 11:30-12:00
  • inscenizacja obłóczyn czyli przyznania nowicjuszowi habitu. Była to inscenizacja, ponieważ w rzeczywistości tej uroczystości nigdy nie towarzyszą osoby z zewnątrz.
  • zaprezentowanie stoisk warsztatowych dotyczących okresu walki o niepodległość.
  • prezentacja archiwalnych zdjęć z w/w okresu.

Festyn skierowany był do wszystkich grup wiekowych, a szczególny nacisk położony został na jego wymiar edukacyjny, dlatego głównym adresatem były dzieci i młodzież szkolna.

W dniu 23 września o godzinie 7:30 w Opactwie Cystersów w Wąchocku została odprawiona  uroczysta msza święta w nadzwyczajnej formie rytu trydenckiego. Nabożeństwo sprawowane było po łacinie.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za aktywny udział w wydarzeniu!

Galeria:

VI Festyn Historyczny “Mnisi i Hutnicy”