Światowy Dzień Dinozaura

Jak co roku 26 lutego obchodzimy w Polsce Światowy Dzień Dinozaura, święto znanych prehistorycznych gadów, które  w erze mezozoicznej niepodzielnie rządziły na naszej planecie. Choć nie każdy o tym wie, Świętokrzyskie to też „eldorado” dinozaurów. Dzisiejsza Polska była wówczas płytkim ciepłym  morzem,  a obszar Gór Świętokrzyskich był szeregiem tropikalnych wysp, gdzie żyły dinozaury.

Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura posiada w swoich zbiorach unikatowe tropy świętokrzyskich dinozaurów oraz wczesnych płazów i gadów ssakokształtnych, które żyły w pradawnych Górach Świętokrzyskich. Tą niezwykłą historię opowiada wystawa przyrodnicza w naszym Muzeum, której celem jest  pozostawić  w zwiedzającym wrażenie, że przez chwilę był kimś małym w bezkresnym świecie o nieznanej mu dotąd egzotyce.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

O naszej wyjątkowej wystawie paleontologicznej ukazał się artykuł autorstwa  dr hab. Włodzimierza Mizerskiego i dr Piotra Szreka w „Przeglądzie Geologicznym” (2017-01) tom 65.

Zapraszamy Państwa do lektury.

Foto: Jacek Major

Światowy Dzień Dinozaura