„Patriotyzm naszych czasów. Żołnierze Wyklęci”

W dniach 1 – 10 marca  2017 r.  w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbywały się pierwsze z cyklu zajęć historycznych pt. „Patriotyzm naszych czasów. Żołnierze Wyklęci”. Lekcja została przygotowana w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Lekcja miała na celu przybliżyć uczniom polskie podziemie niepodległościowe a także sylwetki żołnierzy związanych z ziemią świętokrzyską, którzy nie chcieli się zgodzić na komunistyczną okupację i zdecydowali się na nieskładanie broni i kontynuowanie walki. Młodzież dowiedziała się m.in. o przyczynach powstania polskiego podziemia niepodległościowego, o motywach, jakimi kierowali się żołnierze, a także o trudnych, często skomplikowanych realiach, w jakich przyszło im działać, po zakończeniu II Wojny Światowej.

W zajęciach uczestniczyło 160 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach, Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach, Gimnazjum nr 3 w Starachowicach, Gimnazjum nr 4 w Starachowicach oraz III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach.

W dniu 1 marca dyrekcja Muzeum uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych poprzez uczestnictwo w uroczystych obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych wspólnie przez Urząd Miasta Starachowice i Gimnazjum Publiczne nr 2 w Starachowicach.

Dziękujemy Nauczycielom, którzy zaproponowali swoim Uczniom zajęcia w Muzeum.

Galeria:

„Patriotyzm naszych czasów. Żołnierze Wyklęci”