Oferta edukacyjna

Zapraszamy do skorzystania z przygotowanych przez Muzeum lekcji muzealnych.

Zajęcia prowadzone są dla grup od 10 do 25 osób.
W przypadku mniejszej lub większej ilości osób istnieje możliwość przeprowadzania zajęć po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i ceny.

Rezerwacji prosimy dokonywać minimum tydzień przed planowaną wizytą w Muzeum osobiście w budynku Recepcji (ul. M. Piłsudskiego 95), pod nr tel. 41 275 40 83 wew. 29, 783 730 094 lub za pomocą poczty elektronicznej: recepcja@ekomuzeum.pl

Nie święci garnki lepią – warsztaty ceramiczne

DSCF1860To zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy tworzą własne wyroby ceramiczne. Uczą się jak przygotować glinę, jak nadawać jej pożądane formy i kształty, jak je zdobić oraz w jaki sposób nadać im trwałość. Uczestnicy zapoznają się również z historią zastosowania naczyń glinianych.

Czas trwania zajęć: 45 min
Koszt: 6 zł/os.

Lekcja skierowana do przedszkoli (możliwość przeprowadzenia lekcji wyjazdowej) oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Warsztaty pieczenia chleba

DSCF3946Kto z nas nie lubi zapachu świeżego pieczywa? Kto nie zachwycał się jego smakiem? A co dopiero, gdy ten urzekający smak połączony jest ze zdrowiem jakie on nam daje! Dziś wraca się do tradycji pieczenia chleba w domu. Taki własnoręcznie upieczony chleb to prawdziwy powód do chluby. Jeśli wątpisz, że sam możesz upiec zdrowy chleb, daj nam szansę by rozwiać Twoje wątpliwości. Uczestnicy warsztatów pieczenia chleba dowiedzą się, że pieczenie chleba nie należy do trudnych ani pracochłonnych czynności. Nauczą się nie tylko jak samodzielnie wypiekać chleb, ale zdobędą wiedzę, która umocni ich w przekonaniu, że warto to zrobić. Dowiedzą się m.in. jaką mąkę wybrać do przygotowania ciasta chlebowego, jak przyrządzić zakwas i w czym upiec chleb. Poznają ponadto istotną rolę błonnika w diecie. Uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo wypróbowane przepisy na ciasto chlebowe.

Czas trwania zajęć: 120 min
Koszt: 10 zł/os.

Lekcja skierowana do przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Jak powstawały tropy dinozaurów

DSCF0028Dinozaury to spektakularne i znane wszystkim zwierzęta dominujące na Ziemi w erze mezozoicznej. Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się do jakiej grupy zwierząt należały dinozaury, kiedy powstały i dlaczego wyginęły. Po krótkiej prelekcji dzieci samodzielnie wykonają odlew gipsowy własnego „tropu”.

Czas trwania zajęć: 60 min
Koszt: 6 zł/os.

Lekcja skierowana do przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych.

Mały Muzealnik /lekcja czasowo niedostępna/

DSCF0080Co to jest muzeum? Kto pracuje w muzeum? Czy każdy przedmiot może być eksponatem muzealnym? Na zajęciach uczestnicy dowiedzą kim jest kustosz, na czym polega praca przewodnika, jak funkcjonuje muzeum i jak należy się w nim zachowywać. Wyjaśnione zostaną takie pojęcia jak: wystawa, eksponat, karta inwentarzowa, numer inwentarzowy, rejestr zabytków. Uczestnicy zobaczą 3 różne wystawy: paleontologiczną, górniczą i technikę samochodową. Po obejrzeniu wystaw, dzieci namalują wybrany eksponat, który najbardziej im się spodobał. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników otrzyma medal „Małego Muzealnika” z dużą pieczątką Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Czas trwania zajęć: 60 min
Koszt: 4 zł/os.

Lekcja skierowana do przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych.

Młody Muzealnik /lekcja czasowo niedostępna/

Zajęcia składają się z części merytorycznej oraz praktycznej. Polegają na wyjaśnieniu i zapoznaniu uczestników z rolą oraz funkcjonowaniem Muzeum.  W części warsztatowej młodzież samodzielnie wypełnia kartę inwentarzową wybranego przez siebie zabytku: wpisując nazwę eksponatu, dane dotyczące wymiarów oraz stanu zachowania, samodzielnie odtwarzają wygląd eksponatu na karcie inwentarzowej, nadają numer inwentarzowy. Podsumowaniem zajęć jest omówienie wszystkich stworzonych kart .

Czas trwania zajęć: 60 min
Koszt: 4 zł/os.

Lekcja skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Od dymarki do wielkiego pieca, czyli rozwój hutnictwa w Górach Świętokrzyskich

DSCF3697Czym jest dymarka? Do czego służyła? Jak działał wielki piec? Co to jest surówka żelaza? Na te i inne pytania związane z hutnictwem odpowiemy wspólnie podczas zajęć. Uczestnicy w trakcie spaceru po Muzeum dowiedzą się jak na przestrzeni lat zmieniały się budowy pieców i technologie wytopu. (Możliwość wykorzystania wystawy w Wieży Ciśnień).

Czas trwania zajęć: 45 min
Koszt: 4 zł/os.

Lekcja skierowana do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

STAR – ciężarówka ze Starachowic

DSCF1834Samochód ciężarowy STAR od lat kojarzy się ze Starachowicami. Ale czy każdy wie kiedy postanowiono uruchomić jego produkcję, jak zmieniały się modele ciężarówek czy jakie były losy Fabryki Samochodów Ciężarowych? Tego wszystkiego spróbujemy dowiedzieć się na zajęciach których zwieńczeniem będzie zrobienie własnego modelu STARa.

Czas trwania zajęć: 45 min
Koszt: 4 zł/os.

Lekcja skierowana do uczniów szkół podstawowych.

Starachowice kiedyś i dziś

DSCF0420Zajęcia te maja na celu przybliżenie historii miasta i prezentację jak kiedyś wyglądało miasto. Po prezentacji zdjęcia z przed lat uczestnicy będą próbować odgadnąć co to jest za miejsce. Następnie zostanie zaprezentowane współczesne zdjęcie tego miejsca. Dyskusja dotycząca warunków życia w Starachowicach, rozwoju i przyszłości miasta. Prezentacja multimedialna oraz unikatowy materiał filmowy z lat 70-tych.

Czas trwania zajęć: 60 min
Koszt: 4 zł/os.

Lekcja skierowana do uczniów szkół i ponadpodstawowych.

Staropolski Okręg Przemysłowy jako jedna z kart historii w dolinie rzeki Kamiennej /lekcja czasowo niedostępna/

DSCF0388Staropolski Okręg Przemysłowy jest szczególnym obszarem w dziejach gospodarczych Polski. To na tych terenach powstawały pierwsze dymarki, kuźnice, a później zakłady wielkopiecowe. Na zajęciach powiemy o  historii, przeznaczeniu oraz pozostałościach tego najstarszego a zarazem największego okręgu górniczo-hutniczego.

Czas trwania: 60 min
Koszt: 4 zł/os.

Lekcja skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Silnik spalinowy – „serce” samochodu

DSCF0012Zajęcia te mają na celu poszerzenie wiedzy historycznej i technicznej z zakresu budowy silników spalinowych. Podczas zajęć zapoznamy się z historią rozwoju silników spalinowych stosowanych w pojazdach samochodowych. Omówiona zostanie budowa i zasada działania silników benzynowych i wysokoprężnych z uwzględnieniem konstrukcji stosowanych w ciężarówkach marki STAR. Porównamy te dwa typy silników wykazując ich wady i zalety. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć prototypy silników samochodów ciężarowych, które nie zostały wprowadzone do produkcji seryjnej. W sezonie letnim będzie możliwość zobaczenia rodzimych konstrukcji samochodów ciężarowych marki STAR.

Czas trwania zajęć: 60 min
Koszt: 4 zł/os.

Lekcja skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych.

 

Zabytki Starachowic/Powiatu Starachowickiego

DSCF0398Uczestnicy w trakcie zajęć dowiedzą się m.in. co to jest zabytek, jakie mamy ich rodzaje oraz jak dbać o zabytkowe rzeczy lub obiekty, a także kim jest i czym się zajmuje konserwator. Spróbujemy wspólnie odkryć co jest zabytkiem na terenie naszego miasta a także poznać sposoby ich zachowania dla przyszłych pokoleń.

Czas trwania zajęć: 45 min
Koszt: 4 zł/os.

Lekcja skierowana do przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Polskie gady, czyli jak być sprawnym herpetologiem

DSCF0509Jakie gady żyją w Polsce i które z nich można zobaczyć na terenie Muzeum? Czy gadów trzeba się bać? Czy wszystkie jaszczurki mają nogi? Czym różni się jaszczurka zwinka od jaszczurki żyworodnej, a czym żmija od gniewosza plamistego? Gdzie żyją polskie żółwie? Dlaczego chronimy gady? Zajęcia obejmują: prezentację multimedialną (podstawowe informacje o polskich gadach oraz zagrożenia i formy ochrony gadów) oraz lepienie z masy solnej przedstawiciela polskiej herpetofauny (jaszczurki bądź żółwia).

Czas trwania zajęć: 45 min
Koszt: 6 zł/os.

Lekcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych.

Płazy i gady kopalne Polski

DSCF1843Lekcja poświęcona jest kopalnym płazom i gadom, których skamieniałości i tropy znaleziono na terenie Polski. Zamieszkiwały one kiedyś na obszarze naszego kraju od późnego paleozoiku, przez trias, jurę i kredę, aż po kenozoik. Podczas zajęć omówione zostaną gatunki kopalne tych zwierząt z okresu permu i triasu. Zajęcia obejmują: prezentacje multimedialną i zwiedzanie ekspozycji permsko-triasowej wystawy przyrodniczej.

Czas trwania zajęć: 45 min
Koszt: 4 zł/os.

Lekcja skierowana do szkół ponadpodstawowych.

 

Lekcje sezonowe:

Decoupage

DSCF0687Decoupage to technika ozdabiania przedmiotów stosowana już w średniowieczu. Polega ona na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa), a następnie lakierowaniu takiej powierzchni, aby wzór „wtopił” się w ozdabiany przedmiot. W trakcie zajęć uczestnicy przekonają się, że nie będąc osobą uzdolnioną plastycznie można samodzielnie wykonać ciekawe, piękne drobiazgi i upominki dla siebie i bliskich a przy okazji wykorzystać niepotrzebne w domu rzeczy (np. płyty CD, słoiki).

Czas trwania zajęć: 90 min
Koszt: 10 zł/os.

Lekcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Bombki lub jajka wielkanocne/ Zawieszki

DSCF3Wykonywanie własnoręcznie ozdób było kiedyś normalnym zajęciem, nie tylko najmłodszych dzieci, ale także młodzieży czy osób dorosłych. Dziś, w czasach niemal nieograniczonych możliwości kupienia wszelkich ozdób, niewiele dzieci umie poszczycić się umiejętnością robienia chociażby łańcuchów na choinkę. Na zajęciach dzieci zapoznają się z tajnikami tworzenia ozdób metodą decoupage’u i własnoręcznie zrobią bombkę choinkową/jajko wielkanocne lub zawieszkę (do wyboru przy rezerwacji), którą będą mogli zawiesić na choince, oknie lub sprezentować najbliższym.

W przypadku wyboru opcji Zawieszek uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą na zajęcia płyty CD.

Czas trwania zajęć: 90 min
Koszt: 10 zł/os.

Lekcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Świąteczne zwyczaje – ozdoby choinkowe

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z tradycyjnymi elementami kultury i obrzędami związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia, poznają dawne wierzenia i wróżby wigilijne oraz zakazy i nakazy obowiązujące pierwszego Dnia Świąt. Uczestnicy spotkania dowiedzą się skąd wywodzi się choinka i ozdoby choinkowe. Na zakończenie wspólnie wykonają łańcuchy choinkowe,  którymi, już w domu, będą mogli przystroić swoje choinki.

Czas trwania zajęć: 90 min
Koszt: 6 zł/os.

Lekcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych.

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą specjalną: „Muzealne wypieki od Benka i Heki ” /lekcje czasowo niedostępne/.

A3

Tekst: Aleksandra Rokoszna
Fot.: Pracownicy Muzeum Przyrody i Techniki

Podziel się