“Od mniszka lekarskiego do ampicyliny”

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach serdecznie zaprasza na nową wystawę czasową zatytułowaną ”Od mniszka lekarskiego do ampicyliny, czyli historia medycyny nie tylko w pigułce’’. Od początku świata ludzie szukali sposobów na nękające ich choroby. Ziołolecznictwo stosowane było zanim jeszcze człowiek zaczął posługiwać się pismem . Starożytni zgłębiali swoją wiedzę podpatrując zwierzęta. Idąc za przykładem liżącego rany psa starożytni Egipcjanie swoje rany przemywali wodą. Natomiast Indianie obserwując chore na malarie pumy, które obgryzały korę z drzew chinowca obkładali korą złamania. Finałem roślinnego leczenia antycznego było powstanie w IX wieku szkoły medycyny w Salerno we Włoszech. Stała się ona centrum naukowej myśli medycznej w Europie, gdzie powstawały pierwsze podręczniki zawierające opisy leków z ziół. Do rozwoju ziołolecznictwa przyczyniły się odkrycia geograficzne w XV i XVI w., które pozwoliły zgłębić wiedzę na temat nowych roślin leczniczych.

Oprócz rozwijającej się myśli naukowej równorzędnie istniała medycyna ludowa. Wiejscy znachorzy, czarownice, szamani wyznawali zasadę „czym się strułeś tym się lecz’’ i podobne leczyli podobnym np. stosowali rośliny, które kształtem lub kolorem przypominały bolące części ciała. Ważna była siła sugestii a przede wszystkim zabobony mówiące, że choroba jest karą za grzechy. Dlatego też wypędzano złe duchy za pomocą odprawiania egzorcyzmów. Równocześnie z rozwojem medycyny tradycjonalnej cały czas mamy do czynienia z praktycznym zastosowaniem ziół. Wraz z wynalezieniem antybiotyków w pierwszej połowie XX w. ziołolecznictwo i farmacja zaczęły ze sobą współpracować i wzajemnie się uzupełniać. Chociaż sposoby leczenia zmieniały się przez miliony lat cel pozostawał ten sam było nim przedłużanie życia.

Wszystkie eksponaty na nową wystawę zostały przywiezione z Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Scenariusz i aranżacja wystawy jest autorstwa pracowników Muzeum. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w godzinach otwarcia Muzeum od 28 kwietnia do 3 sierpnia 2008 roku.


tekst: Anna Kozieł
foto: Magdalena Gorzkowska

“Od mniszka lekarskiego do ampicyliny”
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content