Letnie Warsztaty Dzięciece

Już po raz kolejny na terenie archeoparku naszego Muzeum odbywały się letnie warsztaty dziecięce. Ich celem jest zapoznanie uczestników z elementami kultury materialnej i duchowej ludzi żyjących na naszych ziemiach przed dwoma tysiącami lat. Grupy dzieci podzielone na zespoły tematyczne miały możność zapoznania się z zajęciami ludności sprzed dwudziestu stuleci. Odwiedzając kolejno warsztaty: tkacki, plecionkarski, menniczy, garncarski mogły nie tylko zdobyć wiele informacji na temat starożytnych technik rękodzielniczych, oraz samych wyrobów, ale również podjąć próbę samodzielnego ich wykonania. W tym samym czasie pozostałe podgrupy zaangażowane były w produkcję żelaza; „rudnicy” kopiąc kruszec w wychodni rudy darniowej, a „kuźnicy” biorąc czynny udział w procesie wytopu. Młodzi uczestnicy mogli przekonać się ile wysiłku wymagało wtłaczanie powietrza do dymarki za pomocą ręcznych miechów, jak niełatwym zadaniem było „ulepienie” pieca z glinianych cegieł, wreszcie jak wyglądało jego rozbicie i wydostanie zeń kawałka „urobku”.

Z kolei zadaniem grupy młodych archeologów było odkrycie uprzednio zakopanego przedmiotu przy użyciu profesjonalnego „instrumentarium”. Wszystkie prezentacje były prowadzone przez profesjonalistów, którzy uzupełniali je fachowym, ale przystępnym językiem podanym komentarzem.

Z całą pewnością Letnie Warsztaty Dziecięce są dowodem na umiejętną aranżację czasu wolnego młodych ludzi, którzy w sposób dla siebie atrakcyjny zapoznają się z elementami kultury materialnej i duchowej przodków jak również – co nie mniej ważne – podejmują trud współdziałania i uczą się szacunku dla pracy.

Tegoroczne „warsztaty” odbywały się w dniach: 4, 5, 11, 12, 24 i 25 lipca oraz 17 sierpnia, a ich organizatorami byli: Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego w Kielcach, oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Autor: Paweł Kołodziejski

Letnie Warsztaty Dzięciece
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content