Lato w Hucie 2019

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach serdecznie zaprasza do udziału w letnich warsztatach odbywających się pod hasłem „Lato w Hucie 2019”.

Warsztaty odbywać się będą od 2 lipca do 23 sierpnia 2019 r., (od wtorku do piątku) w godz.: 9:00 – 10:30, 10:30 – 12:00. W skład zajęć wchodzą dwa różnorodne bloki tematyczne każdego dnia. Proponujemy zajęcia przyrodnicze, archeologiczne, techniczne, plastyczne oraz zajęcia warsztatowe.

W  zajęciach mogą uczestniczyć dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Koszt warsztatów to 4 zł/os. za 1,5 godziny zajęć.

Zapisy prowadzone będą od 25 czerwca pod nr tel. 783 730 094, 41 275 40 83 wew. 29 lub w budynku Recepcji Muzeum (ul. Piłsudskiego 95).
Ilość miejsc ograniczona!!! Maksymalne ilość osób na zajęciach to 25, zajęcia odbędą się przy min. 5 osobach!!!

Harmonogram zajęć

SIERPIEŃ 2019
06.08.2019 9:00-10:30 „O czym ziemia szepce… – odkrywanie przeszłości”
10:30-12:00 „Malowanki – wydrapywanki”
07.08.2019 9:00-10:30 „Papierowe świderki”
10:30-12:00 „Fantazje z masy solnej”
08.08.2019 9:00-10:30 „Technika w Muzeum”
10:30-12:00 „Obrazki ryżem wyklejane”
09.08.2019 9:00-10:30 „Wyprawa do cyrku”
10:30-12:00 „Bajkowy zamek”
13.08.2019 9:00-10:30 „Złap rybkę na wędkę”
10:30-12:00 „Ceramika”
14.08.2019 9:00-10:30 „Mandale – kolorowe koła”
10:30-12:00 „Mały Muzealnik”
20.08.2019 9:00-10:30 „Fizyka na wesoło”
10:30-12:00 „O czym ziemia szepce… – odkrywanie przeszłości”
21.08.2019 9:00-10:30 „Technika w Muzeum”
10:30-12:00 „Malowanki – wydrapywanki”
22.08.2019 9:00-10:30 „Poznaj swój region”
10:30-12:00 „W głębinach oceanu”
23.08.2019 9:00-11:00 ZAKOŃCZENIE LATA W HUCIE 2019
 1. „O czym ziemia szepce… – odkrywanie przeszłości”

Czy archeologia to to samo co poszukiwanie skarbów? Czym zajmuje się i jak pracuje archeolog? To tylko przykładowe pytania, na które wspólnie poszukamy odpowiedzi „badając” działalność materialną i duchową człowieka na przestrzeni wieków. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów, w których każdy uczestnik będzie miał możliwość spróbowania swoich sił jako archeolog.

 1. O jaskiniowcach słów kilka”

Czy pamiętasz Flinstonów? Sądzisz może, że życie prawdziwego jaskiniowca było tak samo łatwe? Jeśli chcesz się przekonać jak wyglądała rzeczywistość tysiące lat temu, przyjdź do nas do muzeum i wysłuchaj słów kilku o naszych najstarszych przodkach. Dowiesz się jak wyglądali i czym się zajmowali. Dodatkowo będziesz miał możliwość poczuć się jak jaskiniowiec wykonując własne malowidło naskalne.

 1. „Ceramika”

To zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy tworzą własne wyroby ceramiczne. Uczą się jak przygotować glinę, jak nadawać jej pożądane formy i kształty, jak je zdobić oraz  w jaki sposób nadać im trwałość. Uczestnicy zapoznają się również z historią zastosowania naczyń glinianych.

 1. „Zrób to sam”

Zajęcia warsztatowe na których uczestnicy poznają metody ozdabiania bądź wykonywania ozdób z wykorzystaniem niepotrzebnych rzeczy i nie tylko. W ramach zajęć powstaną praktyczne ozdoby, pamiątki które będą mogły stać się prezentem dla bliskich osób.

 1. „Poznaj swój region”

Region świętokrzyski zachwyca ciekawą przyrodą, historią, wspaniałymi zabytkami sztuki i architektury, bezcennymi pamiątkami archeologicznymi, geologicznymi, najstarszymi w kraju tradycjami przemysłowymi, folklorem i tradycją. Czy znasz je wszystkie? Na zajęciach poznamy najpopularniejsze  miejsca Gór Świętokrzyskich ale także zakątki mniej znane ale warte odwiedzenia

 1. „Fizyka na wesoło”

Dowiadujemy się tu skąd pochodzi woda w naszych gospodarstwach domowych i jak wygląda droga, którą musi pokonać, aby do nas dotrzeć. Zajęcia maja na celu przedstawienie za pomocą eksperymentów właściwości fizyczne wody. Jednym z doświadczeń będzie stworzenie magicznego płynu, który przeczy prawom fizyki.

Czy ktoś wie jak wygląda powietrze? Czy można je zapakować do torebki foliowej?  Co to jest wiatr? Zajęcia maja na celu przedstawienie za pomocą eksperymentów właściwości fizyczne powietrza.

 1. „Wyspa Minionków”

Minionki. Małe stworzonka, wesołe i pełne życia.  Wszędzie ich pełno i mają zwariowane pomysły. Któż nie chciałby  się pobawić z takimi sympatycznymi maluchami. Zbudujemy własną wyspę gdzie zamieszkają nasze Minionki.

 1. „Złap rybę na wędkę”

Co się kryje pod taflą wody? Skąd się bierze woda w jeziorze? Jak dbać o czystość naszych rzek i jezior? Na te pytania odpowiemy sobie na zajęciach. Każdy sprawdzi czy łatwo można złowić „magnetyczną rybkę”.

 1. „Wyczaruj świat z papieru”

Na zajęciach będziemy budować makiety z papieru. Może to będzie wyspa piratów, zamek, lecznica zwierząt, a może zupełnie coś innego.

 1. „STAR – ciężarówka ze Starachowic”

Samochód ciężarowy STAR od lat kojarzy się ze Starachowicami. Ale czy każdy wie kiedy postanowiono uruchomić jego produkcję, jak zmieniały się modele ciężarówek czy jakie były losy Fabryki Samochodów Ciężarowych? Tego wszystkiego spróbujemy dowiedzieć się na zajęciach których zwieńczeniem będzie zrobienie własnego modelu STARa.

 1. „Malowanki – wydrapywanki”

Wydrapywanka to niesamowita technika plastyczna. Można wykonać karty do niej samemu: pomalować najpierw kredkami świecowymi a następnie kryjącą czarną farbą. Wykorzystując do tego zaostrzone patyczki, wydrapiemy przepiękne kolorowe obrazy.

 1. „ Fantazje z masy solnej”

Masa solna to wspaniały budulec, dzięki któremu możemy tworzyć rozmaite prace według własnej wyobraźni. Tak wyczarowane własne kompozycje plastyczne można pokryć różnokolorowymi farbkami. Dzięki temu powstają oryginalne, jedyne w swoim rodzaju małe dzieła sztuki. Kto by pomyślał, że masa solna może dostarczyć tyle radości i pobudzić nasze umysły do twórczych działań.

 1. „W głębinach oceanu”.

Głębiny morskie to fascynujący i kolorowy świat zwierząt. Podczas tej niezwykłej podróży będzie  możliwość  poznania  zwierząt morskich, ich środowiska i trybu życia. Będzie  to doskonała  inspiracja do stworzenia makiety podwodnego świata.

 1. „Wyprawa do cyrku”

Cyrk to magiczny zakątek, w którym odbywają się niezwykłe przedstawienia, a ich bohaterowie tworzą niezwykłą magię, której stać się możemy częścią. Podczas zajęć będzie możliwość wyczarowania tego fantastycznego miejsca.

 1. „MANDALE – kolorowe koła”

Czy wiesz co to są mandale? – To rysunki na planie okręgu. Mandala przybiera różne formy: rysunków, rzeźb, a nawet układów tanecznych. Codziennie spotykamy wokół nas setki mandali. W przyrodzie: kwiaty, pajęcze sieci, słońce, księżyc. W architekturze: plany budowli sakralnych, a nawet egipskie piramidy – wszystkie posiadają charakterystyczne cechy mandali.

 1. „Bajkowy zamek”

Dzięki odrobinie papieru i kilku rolkom po papierze toaletowym, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, możemy przenieść się w niezwykły, bajkowy świat. Podczas zajęć zamienimy się w księżniczki lub rycerzy i zbudujemy imponujący, kolorowy zamek.

 1. „Obrazki ryżem wyklejane”

Na warsztatach wykorzystamy zwykłe produkty spożywcze, niezbędne w każdej kuchni  i stworzymy z nich niepowtarzalne obrazki.

 1. „W tropikalnej dżungli…”

Podczas warsztatów będziemy mieć  okazję do przeżycia ekscytujących przygód w tropikalnej dżungli. Poznamy zwierzęta, które ją zamieszkują oraz wspólnie stworzymy,  metodą kolażu, kolorową makietę.

 1. „Żółwie z liści”

Podczas przechadzki po zielonych terenach Muzeum  pozbieramy liście, które posłużą nam  później do wykonania uroczych żółwików.

 1. „Papierowe świderki”

Na zajęciach chwycimy z nożyczki i wykonamy kolorowe świderki z papieru, które zawieszone przy oknie będą wirować na wietrze i ozdabiać  dziecięce pokoje.

 1. „Mały Muzealnik”

Co to jest muzeum? Kto pracuje w muzeum? Czy każdy przedmiot może być eksponatem muzealnym? Na zajęciach uczestnicy dowiedzą kim jest kustosz, na czym polega praca przewodnika, jak funkcjonuje muzeum i jak należy się w nim zachowywać. Wyjaśnione zostaną takie pojęcia jak: wystawa, eksponat, karta inwentarzowa, numer inwentarzowy, rejestr zabytków. Uczestnicy zobaczą wystawy prezentowane w Muzeum. Po obejrzeniu wystaw, dzieci namalują wybrany eksponat, który najbardziej im się spodobał.

 1. „Technika w Muzeum”

Na zajęciach uczestnicy wcielą się w rolę obserwatorów i badaczy. Przekonają się,  że wizyta w Muzeum jest nie tylko ciekawą atrakcją, ale także miejscem z interesującym światem techniki, które inspiruje do pracy i zabawy.

Podziel się