IX edycja konkursu “Orła WRONa nie pokona”

W dniu 7 grudnia 2017 r. na terenie muzeum w budynku Hali Lejniczej odbyła się dziewiąta edycja konkursu wiedzy o “Solidarności”.

Organizatorem było Starachowickie stowarzyszenie “Wolni i Solidarni 1980-1989″.W konkursie brało udział 28 osób. Uczestniczyły w nim szkoły średnie i gimnazja z powiatu starachowickiego. W sumie 9 szkół . Swoimi wspomnieniami podzielili się Aleksandra Markowska oraz Lila i Robert Adamczykowie. W podsumowaniu głos zabrali: Marzena Grosicka z kieleckiej Delegatury IPN która mówiła o internowanych, dr. Ryszard Śmietanka Kruszelnicki także z IPN który wspominał swoje historie z okresu lat 80-tych (tak nota bene to Kruszelnicki ma Krzyż Wolności i SOlidarności i jest nie tylko historykiem, ale także działaczem opozycji antykomunistycznej z lat 80-tych – i to bardzo aktywnym). Głos zabrała także Lidia Ujazdowska z Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wszystkie dzieci oraz opiekunowie otrzymali książkę “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego. Pierwsze trzy miejsca nagrodzone zostały tabletami oraz upominkami , laureaci miejsc dalszych otrzymali drobny sprzęt sportowy oraz kubki z logo konkursu. Nagrody wręczali Lidia Ujazdowska, Ryszard Śmietanka Kruszelnicki, Marian Ferenc, Ewa Markowska.
Konkurs wygrała Magdalena Gąsior z II Liceum Ogólnokształcącego. Drugie i trzecie miejsce zajęli kolejno Julia Kolanowska z I LO oraz Wiktor Serwicki z Gimnazjum Społecznego. GRATULACJE

Maciej Szlęzak

IX edycja konkursu “Orła WRONa nie pokona”