Program edukacyjny

Oferta edukacyjna Muzeum Przyrody i Techniki (pdf)

oferta warsztatów Muzealnych 2023

Koszt

10 zł/os

Czas trwania

45 min

Nie święci garnki lepią – warsztaty ceramiczne

To zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy tworzą własne wyroby ceramiczne. Uczą się jak przygotować glinę, jak nadawać jej pożądane formy i kształty, jak je zdobić oraz w jaki sposób nadać im trwałość. Uczestnicy zapoznają się również z historią zastosowania naczyń glinianych.

Lekcja skierowana do przedszkoli (możliwość przeprowadzenia lekcji wyjazdowej) oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Koszt

10 zł/os

Czas trwania

60 min

Jak powstawały tropy dinozaurów

Dinozaury to spektakularne i znane wszystkim zwierzęta dominujące na Ziemi w erze mezozoicznej. Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się do jakiej grupy zwierząt należały dinozaury, kiedy powstały i dlaczego wyginęły. Po krótkiej prelekcji dzieci samodzielnie wykonają odlew gipsowy własnego „tropu”.

Lekcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych.

Koszt

8 zł/os

Czas trwania

45 min

Od dymarki do wielkiego pieca, czyli rozwój hutnictwa w Górach Świętokrzyskich

Czym jest dymarka? Do czego służyła? Jak działał wielki piec? Co to jest surówka żelaza? Na te i inne pytania związane z hutnictwem odpowiemy wspólnie podczas zajęć. Uczestnicy w trakcie spaceru po Muzeum dowiedzą się jak na przestrzeni lat zmieniały się budowy pieców i technologie wytopu. (Możliwość wykorzystania wystawy w Wieży Ciśnień).

Lekcja skierowana do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Koszt

10 zł/os

Czas trwania

45 min

STAR – ciężarówka ze Starachowic

Samochód ciężarowy STAR od lat kojarzy się ze Starachowicami. Ale czy każdy wie kiedy postanowiono uruchomić jego produkcję, jak zmieniały się modele ciężarówek czy jakie były losy Fabryki Samochodów Ciężarowych? Tego wszystkiego spróbujemy dowiedzieć się na zajęciach których zwieńczeniem będzie zrobienie własnego modelu STARa.

Lekcja skierowana do uczniów szkół podstawowych.

Koszt

8 zł/os

Czas trwania

60 min

Starachowice kiedyś i dziś

Zajęcia te maja na celu przybliżenie historii miasta i prezentację jak kiedyś wyglądało miasto. Po prezentacji zdjęcia z przed lat uczestnicy będą próbować odgadnąć co to jest za miejsce. Następnie zostanie zaprezentowane współczesne zdjęcie tego miejsca. Dyskusja dotycząca warunków życia w Starachowicach, rozwoju i przyszłości miasta. Prezentacja multimedialna oraz unikatowy materiał filmowy z lat 70-tych.
Lekcja skierowana do uczniów szkół i ponadpodstawowych.

Koszt

8 zł/os

Czas trwania

60 min

Silnik spalinowy – „serce” samochodu

Zajęcia te mają na celu poszerzenie wiedzy historycznej i technicznej z zakresu budowy silników spalinowych. Podczas zajęć zapoznamy się z historią rozwoju silników spalinowych stosowanych w pojazdach samochodowych. Omówiona zostanie budowa i zasada działania silników benzynowych i wysokoprężnych z uwzględnieniem konstrukcji stosowanych w ciężarówkach marki STAR. Porównamy te dwa typy silników wykazując ich wady i zalety. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć prototypy silników samochodów ciężarowych, które nie zostały wprowadzone do produkcji seryjnej. W sezonie letnim będzie możliwość zobaczenia rodzimych konstrukcji samochodów ciężarowych marki STAR.
Lekcja skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Zabytki Starachowic/Powiatu Starachowickiego

Uczestnicy w trakcie zajęć dowiedzą się m.in. co to jest zabytek, jakie mamy ich rodzaje oraz jak dbać o zabytkowe rzeczy lub obiekty, a także kim jest i czym się zajmuje konserwator. Spróbujemy wspólnie odkryć co jest zabytkiem na terenie naszego miasta a także poznać sposoby ich zachowania dla przyszłych pokoleń.
Lekcja skierowana do przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Koszt

8 zł/os

Czas trwania

45 min

Koszt

10 zł/os

Czas trwania

45 min

Polskie gady, czyli jak być sprawnym herpetologiem

Jakie gady żyją w Polsce i które z nich można zobaczyć na terenie Muzeum? Czy gadów trzeba się bać? Czy wszystkie jaszczurki mają nogi? Czym różni się jaszczurka zwinka od jaszczurki żyworodnej, a czym żmija od gniewosza plamistego? Gdzie żyją polskie żółwie? Dlaczego chronimy gady? Zajęcia obejmują: prezentację multimedialną (podstawowe informacje o polskich gadach oraz zagrożenia i formy ochrony gadów) oraz lepienie z masy solnej przedstawiciela polskiej herpetofauny (jaszczurki bądź żółwia).

Lekcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych.

Koszt

8 zł/os

Czas trwania

45 min

Płazy i gady kopalne Polski

Lekcja poświęcona jest kopalnym płazom i gadom, których skamieniałości i tropy znaleziono na terenie Polski. Zamieszkiwały one kiedyś na obszarze naszego kraju od późnego paleozoiku, przez trias, jurę i kredę, aż po kenozoik. Podczas zajęć omówione zostaną gatunki kopalne tych zwierząt z okresu permu i triasu. Zajęcia obejmują: prezentacje multimedialną i zwiedzanie ekspozycji permsko-triasowej wystawy przyrodniczej.

Lekcja skierowana do szkół ponadpodstawowych.

Koszt

20 zł/os

Czas trwania

90 min

Decoupage

Decoupage to technika ozdabiania przedmiotów stosowana już w średniowieczu. Polega ona na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa), a następnie lakierowaniu takiej powierzchni, aby wzór „wtopił” się w ozdabiany przedmiot. W trakcie zajęć uczestnicy przekonają się, że nie będąc osobą uzdolnioną plastycznie można samodzielnie wykonać ciekawe, piękne drobiazgi i upominki dla siebie i bliskich a przy okazji wykorzystać niepotrzebne w domu rzeczy (np. płyty CD, słoiki).

Lekcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Koszt

20 zł/os

Czas trwania

90 min

Bombki lub jajka wielkanocne/ Zawieszki

Wykonywanie własnoręcznie ozdób było kiedyś normalnym zajęciem, nie tylko najmłodszych dzieci, ale także młodzieży czy osób dorosłych. Dziś, w czasach niemal nieograniczonych możliwości kupienia wszelkich ozdób, niewiele dzieci umie poszczycić się umiejętnością robienia chociażby łańcuchów na choinkę. Na zajęciach dzieci zapoznają się z tajnikami tworzenia ozdób metodą decoupage’u i własnoręcznie zrobią bombkę choinkową/jajko wielkanocne lub zawieszkę (do wyboru przy rezerwacji), którą będą mogli zawiesić na choince, oknie lub sprezentować najbliższym.

W przypadku wyboru opcji Zawieszek uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą na zajęcia płyty CD.

Lekcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Oferta cenowa ważna od 1 marca 2023r.

Zajęcia prowadzone są dla grup od 10 do 25 osób.

W przypadku mniejszej lub większej ilości osób istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć po wcześniejszym uzgodnieniu terminu oraz ceny.

Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku w godz: 09:00-14:00

Rezerwacja

Rezerwacji prosimy dokonywać minimum tydzień przed planowaną wizytą.

W recepcji Muzeum (ul. Piłsudskiego 95)

pod nr tel. 41 275 40 83 | 783 730 094

Skorzystaj z formularza

    Przewiń na górę
    Skip to content