12.12.2014r. – Wernisaż wystawy “Wielka Wojna nad Kamienną”

W miniony piątek w Muzeum Przyrody i Techniki odbył się wernisaż wystawy "Wielka Wojna nad Kamienną" realizowanej w ramach ogólnopolskiego programu "Patriotyzm Jutra" przy współpracy z Muzeum Historii Polski ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W dniu otwarcia wystawy odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu historycznego "Wielka Wojna nad Kamienną", przeznaczonego dla uczniów szkół gimnazjamnych i ponadgimnazjalnych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży z terenu powiatu starachowickiego. Przyznano pięć nagród, laureaci trzech pierwszych miejsc mieli okazję zaprezentować swoje prace przed wernisażem wystawy.

I miejsce  – Jolanta Styk, Zespół Szkół w Rzepinie, Gimnazjum klasa II a

II miejsce  – Katarzyna Bidzińska, Gimnazjum Nr 3 w Starachowicach klasa III a

III miejsce  – Aleksandra Jagiełło, Gimnazjum Nr 3 w Starachowicach klasa III a

IV miejsce  – Wojciech Tarczoń, Gimnazjum Nr 3 w Starachowicach klasa III c

V miejsce – Adam Ryski, Gimnazjum Nr 3 w Starachowicach klasa II e

Uzupełnieniem cześci merytorycznej wernisażu były wystąpienia dr Tadeusza Wojewody pt. "Za fronetem Wielkiej Wojny. Kamienna i jej mieszkańcy w latach 1915-18" oraz mgr Bohdana Izaka pt. "I Wojna Światowa w podstawie programowej nauczania historii".

Na wystawie prezentowane są części ubioru z czasów Wielkiej Wojny (czapki, zapinki do pasów, bączki) oraz elementy uzbrojenia (karabiny, pistolet, ładownice), a także unikalne dokumenty odnoszące się m.in. do działań władz okupacyjnych na terenie północnej Kielecczyzny.

Wystawa prezentowana będzie do 22 lutego 2015r. w budynku Hali Lejniczej. Wystawa udostępniana jest bezpłatnie.

Dziękujemy wszystkim obecnym na wernisażu i zapraszamy do zwiedzania wystawy!

Galeria:

Tekst i zdjęcia: Justyna Jagieła, Dorota Cichońska

12.12.2014r. – Wernisaż wystawy “Wielka Wojna nad Kamienną”