10.10.2014r. – promocja publikacji AGH poświęconej ś.p. prof. Kazimierzowi Bieleninowi

W piątek 10 października w Kinie Kotłownia odbyła się promocja monografii "Kazimierz Bielenin. Twórca polskiej archeometalurgii".

W spotkaniu wzięli udział Starosta Starachowicki Andrzej Matynia, Wicestarosta Starachowicki Dariusz Dąbrowski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Paweł Kołodziejski, przedstawiciele różnych instytucji nauki i kultury, m.in. dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi, dyrektor Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi oraz współpracownicy i przyjaciele prof. Bielenina.

Książkę promowali m.in. protektor Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie prof. dr hab. inż. Mirosław Karbowniczek, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego w Kielcach dr Andrzej Przychodni oraz członek Rady Naukowej ŚSDP dr inż. Ireneusz Suliga. Monografia zawiera szereg artykułów pod redakcją Mirosława Karbowniczka i przedstawia postać prof. Bielenina – wybitnego znawcy starożytnego i wczesnośredniowiecznego hutnictwa żelaza, pioniera badań nad starożytnym hutnictwem żelaza w Górach Świętokrzyskich, znanego badacza, archeometalurga, a także miłośnika historii techniki i społecznika. Spotkanie wzbogaciła prezentacja multimedialna poświęcona odkryciom prof. Bielenina z ostatnich lat życia, dotycząca koncepcji „powierzchni swobodnego krzepnięcia” i jej eksperymentalnego potwierdzenia.

Podczas promocji ksiązki nie zabrakło także okazji do licznych wspomnień osoby prof. Kazimierza Bielenina.

Galeria:

Tekst: Dorota Cichońska